Francuska bolja od Engleske
Beckham i Gallas

M. Maksimović

Srijeda je ponudila nekoliko izuzetno zanimljivih prijateljskih susreta. Između ostalog izdvajamo pobjedu Francuske nad Engleskom, Brazila nad Švedskom, golijadu u Beču, poraz Portugala...

Francuska je savladala Englesku 1:0, a trenutak odluke dogodio se u 32. minuti. James je u kaznenom prostoru srušio Anelku, a siguran izvođač najstrože kazne je bio Franck Ribery. Na Stade de Francu svoj 100. nastup u dresu Engleske je upisao David Beckham koji je dobio priliku od prve minute.

Brazil i Švedska su igrali svoju utakmicu u Londonu na Emiratesu, a Dunga je bio lišen usluga Kake i Ronaldinha. U nedostatku pomenutih zvijezda, na sceni je bio mladi Pato koji je zabio pobjedonosni gol u 72. minuti.

Neočekivano zanimljivu utakmicu su odigrali u  Beču Austrija i Holandija. Austrijanci su odigrali fenomenalnih 35 minuta, Andreas Ivanschitz (6.) i Sebastian Prödl (18. i 35.) su bili istrijelci za vodstvo 3:0. Nakon toga je uslijedio preokret. Klaas Jan Huntelaar je zabio dva gola, prvi u 37. minuti, drugi četiri minute prije kraja utakmice, dok su strijelci između prvog i zadnjeg holandskog, bili Johnny Heitinga u 67. minuti i Jan Vennegoor of Hesselink u 83.

U duelu Škotske i Hrvatske nije bilo pobjednika. Hrvatska je povela golom Nike Kranjčara u 10. minuti, a izjednačio je Kenny Miller u 30. Grci su nakon osvajanja naslova evropskog prvaka (dvaput pobijedili domaćine), pokazali još jednom kako im  Portugalci leže. Opet su ih pobjedili u gostima.Georgios Karagounis je bio dvostruki strijelac (34. i 60.) dok je gol za domaćine postigao Nuno Gomes u 76. minuti. Portugalcima ostaje utjeha u činjenici da su igrali bez Cristiana Ronalda.

Njemačka je u Baselu napunila do vrha mrežu domaćina. Povela je Njemačka golom Klosea u 23. minuti. Na 2:0 je povećao Gomez u 61, da bi samo šest minuta kasnije isti igrač opet bio strijelac. Konačnih 0:4 postavio je Podolski minutu prije kraja.

Crna Gora je od sticanja svoje nezavisnosti odigrala najbolju utakmicu. U Podgorici je golovima Burzanovića (7.) , Boškovića (37.)  i  Đalovića (60.) savladala Norvešku 3:1 (Carew 72.)

Švicarska - Njemačka 0:4
Austrija - Holandija 3:4
Malta – Lihtenštajn 7:1
Izrael – Čile 1:0
Bjelorusija – Turska 2:2
Armenija – Kazahstan 1:0
Portugal – Grčka 1:2
Crna Gora – Norveška 3:1