Igokei trijumf, igračima Bosne uvrede...

Derbi "Centrotrans lige za prvaka" BiH

Košarkaši Igokee Partizana večerašnjom pobjedom nad Bosnom ASA BHT od 83:73 u okviru 10. kola Centrotrans lige za prvaka, izjednačili su se na vhu tabele sa Širokim i svojim večerašnjim protivnikom.

Bila je to izuzetno dobra košarkaška predstava, koju je Bosna mnogo bolje otvorila. Šut nikako nije išao Igokeu, dok je s druge strane Studentima većina toga ulazilo u koš. Ikonić i Bailey su igrali jako dobro, dok je s druge strane domaće „na aparatima“ održavao Lydeka, koji je ubacio sedam poena. No, u drugom periodu Bosna je polako počela gubiti konce svoje igre. Šut je polako postajao sve lošiji, a Igokea je pronalazila svoju igru. Tautvydas Lydeka je i dalje bio najbitnija karika u lancu Aleksandrovčana, koji furiozno finiširaju poluvrijeme, i Lydeka, Vučurević i Stefanović dovode utakmicu u egal.

U nastavku slična slika. Opet su Sarajlije bolje otvorile četvrtinu, i nakon što je Igokea tricom Vučurevića došla do prvog vodstva, gosti se bude i mini serijom prave prednost od šest poena (42:48). Ali, nisu uspjeli izabranici Jure Zdovca zadržati smirenost i koncetraciju, što itekako znaju iskoristiti Igosi, koji tricom Stazića i polaganjem Bocke uz zvuk sirene opet izjednačavaju rezultat.

Igokea Partizan-Bosna ASA BHT 83:73
ALEKSANDROVAC – Dvorana Nenad Baštinac: Gledalaca 1300. Sudije: Petar Obradović (Čapljina), Denis Ćorić (Mostar), Dragan Nenadić (Trebinje). Rezultat po četvrtinama: 18:26, 17:9, 19:19, 29:19.
IGOKEA P. : Tošić, Patterson 4, Bocka 10, Stazić 16, Đurica, Vučurović 15, Ćup, Wright 1, Lydeka 22, Stefanović 6, Kovačević, Allen 9. Trener: Zoran Sretenović.
BOSNA ASA BHT: Jefferson 15, Šehović, Tomović 2, Ikonić 12, Bavčić 2, Zimić, Bailey 17, Rahimić 6, Hajrić 9, Pašalić, Jackson, Williams 10. Trener: Jure Zdovc.
Posljednja četvrtina donijela je velika uzbuđenja. Igralo se koš za koš, obje ekipe su se smjenjivale u vodstvu, a utakmica je odlučena bukvalno u posljednjoj minuti. U dramatičnoj završnici, 39 sekundi prije kraja, klupa Bosne tražila je time – out, a onda je došlo do verbalnog sukoba između igrača gostiju i domaćih navijača. Naime, Bosnini igrači su reagovali na vrijeđanja i gađanje iz publike i čak se pokušali fizički obračunati sa navijačima. Nakon toga Zdovc je povukao ekipu s terena, na kojem su se našli Milorad Dodik i Nihad Imamović, pokušavajući smiriti situaciju. Tribina je ispražnjena, a posljednjih 39 sekundi gosti su odigrali bez Zdovca. Ipak, spasa im nije bilo jer je prvo Igokea iskoristila dva bacanja a potom je pogodio i Stazić i utakmica je bila riješena.

Jure Zdovc, trener Bosne:
Prije svega, čestitke domaćinu na pobjedi. Bila je prava utakmica, prava bitka na terenu, i mi smo ispali, da se tako izrazim, glupi, obzirom na sve naše greške, dok se protivnik pokazao kao spretniji. Suđenje neću komentarisati, ali se moram osvrnuti na incident. Ja sam ovdje stranac i nije mi jasno šta se dešava, ali šta god da je nije dobro za košarku. Nisam nikad u svom životu vidio toliko korumpiranosti. Šta je tu je, očekuje nas teška noć, ali moramo preći preko ovoga. Već u subotu nam slijedi nova utakmica, moramo se spremiti, pobijediti. Idemo dalje.

Zoran Sretenović, trener Igokee:
Utakmica je, obzirom na veliku važnost utakmice i za nas i za Bosnu, igrana pod velikim prisitkom za obje ekipe. Bosna se bolje snašla u prvom poluvremenu, a mi smo utakmicu izvukli i dobili dobrom odbranom. Moram pohvaliti i zahvaliti se igračima na velikoj požrtvovanosti, koja je bila jedan od presudnih faktora. Možda smo mogli i ranije riječiti utakmicu da je bilo više koncetracije i pogođenih penala, ali i ovako se dobro završilo. Što se tiče incidenta, mislim kako bih ja rekao svojim ili bilo kojim igračima da se isključe na povike publike. Ne opravdavam ponašanje publike, ali se profesionalci moraju bazirati na igru i isključiti.