Novi Grad Atal na korak do A1 titule

Derbi susret 19.kola A1 košarkaške lige BiH:

U derbi utakmici 19.kola A1 košarkaške lige BiH, utakmici koja je možda i odlučila šampiona ovog takmičenja i člana bh. elite naredne sezone, Novi Grad Atal savladao je Cazin Limometal rezultatom 88:84. I jedan i drugi tim u ovaj duel su ušli sa svega dva poraza u prethodnih 18 kola što je obećavalo dobru utakmicu, neizvjesnu do samog kraja. Tako je i bilo na samom kraju.

Na početku susreta ne. Domaći tim krajem prve četvrtine pravi seriju od 8-0 i dolazi do prve dvocifrene prednosti od 12 poena, 27:15. Tokom drugog perioda tu prednost povećavaju do maksimalnih +14 dvije minute prije kraja poluvremena. Bilo je 48:34.

A onda se desio neshvatljiv pad u igri domaćih koji su iskoristili gosti i smanjili prednost Novog Grada na samo 6 poena, 48:42.

Dobra igra gostiju nastavlja se i u drugom poluvremenu. Igrači Novog Grada uspjevaju da održe prednost od četiri poena, sve do polovine posljednjeg perioda kada Cazinjani prvo izjednačuju a tri i po minute prije kraja pogotkom Protića prvi put na utakmici prelaze u vodstvo. Uslijedila je triler završnica, igralo se koš za koš.

48 sekundi prije kraja rezultat je bio izjednačen, 84:84, i odgovornost u svoje ruke preuzima bivši igrač Vogošće, Nikola Šormaz. Polaganje za +2 Novog Grada i odmah nakon toga ukradena lopta i sigurno izvođenje slobodnih bacanja Šormazu donose epitet junaka utakmice. Na kraju je bilo već spomenutih 88:84.

Mario Turbić, trener Novog Grada:
„Čestitam momcima na velikoj pobjedi. Odlično smo otvorili susret a onda smo svojim greškama vratili Cazin u utakmicu. Na kraju umjesto velike pobjede umalo i da izgubimo susret. U svakom slučaju momci su dali sve od sebe i zaslužili su ovu pobjedu. Ostala su još tri susreta da odigramo, sada ne smijemo napraviti grešku. Idemo do kraja i naredne sezone u društvo najboljih.“
Najbolji pojedinci ovog meča bili su Kolašinac iz Novog Grada i Kapić iz Cazina sa po 25 postignutih poena, poen manje postigao je bek gostiju Elezović. Šormaz je postigao odlučujuće poene za rješavanje pitanja pobjednika a susret je završio sa 21 postignutim poenom. Ekipa Novog Grada je već jednom nogom u društvu najboljih bh klubova.

Do kraja prvenstva u A1 ligi ostala su tri kola. Novi Grad igra protiv Velpak Centra, Prokoma iz Lukavca i Bošnjaka i sam sebi kroji sudbinu. Cazin Limometal u narednom kolu igraju krajiški derbi protiv Bihaća, a do kraja se sastaju i sa Brčko Distriktom i Velpakom. Cazinjani se mogu nadati eventualnom porazu sarajlija jer u slučaju istog broja bodova imaju bolji međusobni skor (prvi susret u Cazinu 90:81 za Cazin Limometal).

NOVI GRAD ATAL – CAZIN LIMOMETAL 88:84
(27:15, 21:27, 18:17, 22:25)
Ilidža, dvorana KSRC Ilidža; gledalaca: 100; sudije: Zurapović, Kunosić

NOVI GRAD ATAL: Šormaz 21, Sarić 2, Dovadžija 8, Beganović 2, Mehić, Kalamujić 8, Kolašinac 25, Kurbegović, Ferhatović, Čelebić 7, Ljubović 4, Lokvančić 11;
Trener: Mario Turbić

CAZIN LIMOMETAL: Habibija, Jahić 8, Protić 12, Elezović 24, Ćoralić, Savić 4, Kapić 25, Pilav, Trivunović, Pejić 11, Tatarević;
Trener: Saud Terzić