Zenit osvojio Kup UEFA
Denisov slavi nakon postignutog gola

M. Maksimović

Ruski Zenit iz St. Petersburg je osvajač Kupa UEFA za sezonu 2007/08. U velikom finalu Zenit je savladao Glasgow Rangers Saše Papca 2:0, a reprezentativac BiH je napustio igru u 77. minuti kada ga je zamijenio Nacho Novo.

Zenit je na kraju zasluženo slavio, Rusi su strpljivo čekali svoju priliku i dočekali su je. Rangers je kao što se i očekivalo igrao zatvorenije, ali je kod igrača Waltera Smitha u završnici nestalo snage, svježine, noge su postale teške.

Početak utakmice donosi dvije dobre prilike. Arshavin u 4. minuti šutira pored gola, ali Rangersi uzvraćaju dvije minute kasnije. Darcheville proigraje Fergusona, ali u posljednjem trenutku Širl interveniše. U 9. minuti Papac centira, ali na jednu upotrebljivu loptu kasni Darcheville

Nakon toga Rusi u nastavku imaju više od igre, ali Škoti nemaju velikih problema. Do 20 minute su zaprijetili Širl, Fayzulin i  Zyrianov, ali Alexander nije imao većih problema. Veliku priliku ima Zenit u 30. minuti, ali je nakon šuta Anyukova, ali je Alexander dobro intervenisao.

U 43. minuti je Zenit mogao pespotrebno sebi zakomplicarati život, tačnije Denisov je izgubio jednu loptu na oko 20-tak metara od svog gola, ali je uspio prekršajem zaustaviti Darcheville. Iz slobodnog udarca loše je šutirao Thompson. U samoj završnici utakmice, sporni trenutak, neko od igrača Glasgowa čini se igra rukom, ali se sudija Frojdfeldt ne oglašava.

Početak drugog dijela donosi dobru igru Rangersa. U 54. minuti njihova najbolja prilika na utakmici
Davis gura u šansu Darchevillea koji šutira ali Malafeev odbija loptu, iz gužve Ferguson pogađa stativu. U 64. minuti Shirokov dugom loptom interveniše u kaznenom prostoru Zenita, te gura u šansu Arshavina koji je brži od Alexandera, ali u posljednjem trenutku sa gol linije Papac glavom spašava čist gol.

Kako je utakmica ulazila u svoju završnici, igrači Rangersa su postajali sve umorniji, sporiji, što je Zenit kaznio u 72. minuti. Nakon auta Rangersi gube loptu, a u nastavku akcije nakon duplog pasa Denisova i Arshavin, ovaj prvi postiže gol. Odmah nakon primljenog gola Walter Smith kreće sa uvođenjem napadača,

Nacho Novo je zamijenio Sašu Papca, McCulloch je ušao umjesto Hemdania, pa je priliku dobio i Boyd umjesto Whittakera, ali to nije dalo rezultat. U 76. minuti, Zyrianov je sve mogao riješti, ali je pogodio stativu. Glasgow je sa četiri napadača mao priliku u prvoj minuti sudijske nadoknade
ali je Novo iz izgledne prilike šutirao preko gola. U 94. minuti nakon sjajnog dodavanja Tekkea i brze akcije Zenita, Zyrianov postavlja konačnih 2:0.

Što se tiče našeg Saše Papca, možemo reći da je reprezentativac BiH, više nego dobro odradio svoj posao.

Zenit - Glasgow Rangers 2:0
Stadion: City of Manchester, gledalaca 47,500
Sudija: Peter Frojdfeldt (Švedska)
Žuti kartoni :Malafeev (Zenit)
Strijelci : 1:0 - Denisov (72.), 2:0 -  Zyryanov (90+4.)

Zenit St Petersburg: Malafeev, Aniukov, Krizanac, Shirokov, Sirl, Tymoschuk, Zyryanov, Denisov,
Faitzulin (Kim 90), Tekke, Arshavin. Trener Dick Advokaat

Rangers: Alexander, Broadfoot, Weir, Cuellar, Papac (Novo 77), Hemdani (McCulloch 80),